Emocionalna inteligencija - Ključ uspeha i zadovoljstva u životu
Šta je emocionalna inteligencija i zašto je važnija od IQ-a? Kako je razvijati i koristiti u svakodnevnom životu? Pročitajte savete i testove za procenu EQ-a.
Emocionalna inteligencija - Ključ uspeha i zadovoljstva u životu
Dok je biti pametan do sada uglavnom značilo imati visok koeficijent inteligencije (IQ), današnja nauka zaključuje da društveno najuspešniji i lično najzadovoljniji pojedinci nisu oni što ih obeležava puki visoki broj racionalne inteligencije. Potpuno ostvarenje sopstvene ličnosti pripada emocionalnoj inteligenciji (EQ) - sposobnosti da se saoseća sa drugima, procenjuje, stvaraju dobri odnosi, da se bude privlačan, kao i drugim emocionalnim veštinama koje su presudne da se neko zaista uklopi u društvo i bude uspešan.
Zašto je emocionalna inteligencija važna?
Mnogi izuzetno inteligentni ljudi se u životu jednostavno ne snađu. To može značiti da su im nedostajale veštine kao što su borbenost, samokontrola, istrajnost, samomotivacija, snalaženje u grupi, empatija. Emocionalna inteligencija je zaista važna pa se kao takva danas proučava i na fakultetima. Za razliku od intelektualne inteligencije koja se može razvijati u određenoj dobi i do određenih granica, emocionalna se može razvijati bez obzira na životnu dob.
Svako može da nauči da komunicira i kontroliše emocije, da razvije osećaj empatije, da spozna sebe - ako to želi i da posveti tome određenu pažnju. Ponekad to nije lako, ali se isplati.
Test emocionalne inteligencije
Evo jednog jednostavnog testa koji može pomoći u proceni vašeg EQ-a. Na pitanja odgovorite sa T (tačno) ili N (netačno):
- Ako me verbalno napadnu, obavezno se razljutim
- Dobro se nosim sa tuđim osećajima tuge, čak i mojih najbližih
- Ukoliko mi neko preti fizički, osećam ljutnju i strah
- Mogu se odlučiti da volim nekoga, a onda to i pokazujem
- Dobro podnosim tuđi gnev i mržnju
- Zbog nekih stvari se redovno brinem
- Ponekad i u nekim situacijama osećam stid
- Osećaji ljutnje neprestano mi se vraćaju zbog pojedinih situacija ili osoba
- Zbog nekih stvari iz moje prošlosti osećam stid
- Ponekad se osećam poniženo
Poželjni odgovori: 1-N, 2-T, 3-T, 4-T, 5-T, 6-N, 7-N, 8-N, 9-N, 10-N. Najvažnije je da budemo iskreni sa sobom i da shvatimo da možemo voljno uticati na naše emocionalne reakcije. To se uči.
Kako funkcionišu emocije u mozgu?
Za naše emocije je kriva izvesna žlezda - amigdala, koja živi i radi u našem mozgu. Ona je skladište svih naših zapamćenih emocija i zbog toga smo u stanju da nekad emotivno reagujemo i pre nego što smo zaista svesni situacije - pre nego što stignemo da razmislimo o nečemu, mi zatičemo sebe kako smo već reagovali.
Impulsi iz amigdale upozoravaju nas: "Ovo je prepoznatljivo, dobro/loše, strašno/opasno". Zato nam se neko na prvi pogled može dopasti, a neko nam može samo uz veliki trud postati drag, iako za to nema nikakvih konkretnih razloga koje bismo mogli definisati.
Amigdale su nervno povezane sa mnogobrojnim moždanim centrima: pre svega neokorteksom, vizuelnim korteksom i talamusom. Obe žlezde sadrže mnogobrojne receptore i učestvuju u stvaranju neurotransmitera kao što su dopamin, serotonin, norepinefrin, epinefrin itd.
Kako razvijati emocionalnu inteligenciju?
Evo nekoliko praktičnih saveta za razvijanje EQ-a:
- Prepoznajte svoje emocije - budite svesni šta osećate i zašto
- Kontrolišite impulsivne reakcije - naučite da pauzirate pre nego što reagujete
- Razvijte empatiju - pokušajte da razumete osećanja drugih ljudi
- Komunicirajte efektivno - izražavajte svoja osećanja na konstruktivan način
- Rešavajte konflikte mirno - fokusirajte se na rešenje, a ne na pobedu u svakoj raspravi
- Prihvatajte kritike - koristite ih za lični rast umesto da se branite
- Pozitivno razmišljajte - fokusirajte se na dobre stvari u životu
Emocionalna inteligencija kod dece
Emocionalna inteligencija se najlakše razvija u ranom detinjstvu. Roditelji treba da decu uče da:
- Izražavaju svoja osećanja sopstvenim rečima ("Ja sam srećan", "Ja sam tužan")
- Prepoznaju osećanja kod drugih ljudi
- Uvek imaju mogućnost izbora, čak i kad ih preplave negativna osećanja
- Razviju samopouzdanje i osećaj sigurnosti
Deca posebno mala sastavljena su samo od emocija - to su "sunđeri" koji upijaju osećanja iz izraza lica roditelja, tona glasa, načina govora. Nepogrešiva su emocionalna poruka za dete - ono će odmah prepoznati negativne emocije.
Zaključak
Emocionalna inteligencija je ključna za uspeh i zadovoljstvo u životu. Dok IQ određuje naš intelektualni kapacitet, EQ određuje kako koristimo taj kapacitet u stvarnom životu. Srećom, EQ se može razvijati tokom celog života - kroz svesno posmatranje svojih reakcija, praksu novih ponašanja i stalno učenje o sebi i drugima.
Vladati sobom ne znači da treba potiskivati emocije, nego postizati ravnotežu kontrolom ekstremnih emocija. Potiskivanje unutrašnjih tenzija ili robovanje burnim reakcijama može dovesti do patoloških stanja kao što je depresija, anksioznost, nesavladivi napadi besa, panike. Umeće samosmirivanja je neophodna životna sposobnost i veština.
Kao što je neko rekao: "Život je lep". Emocionalna inteligencija nam pomaže da to u potpunosti osetimo i doživimo.